Statņu mājas, koka sienas restaurācija



Sienas restaurācijas darbus uzsākam ar siju un jumta konstrukcijas pacelšanu, lai atbrīvotu ārsienu. Pie pārsegvainaga pieskrūvējām              100 x 100 mm koka brusas. Aiz kurām varēja pacelt pārsegvainagu virs stabu tapām. Kopumā pacēlām par pieciem centimetriem, atbrīvojot vertikālos stabus. 

Kad jumta konstrukcija bija stabili atbalstīta, demontējām trupes un ķirmju bojāto sienu daļas. Katru izņemto brusu rūpīgi notīrījām un sanumurējām, lai pie montāžas darbiem varētu izmantot veselās brusas.

Kad visas bojātās daļas bija demontētas, montāžas darbus sākām ar pamatvainaga atjaunošanu. Satrupējuša pamatvainaga  vietā ielikām jaunu brusu. Savstarpēji stiprinot ar savienojumu pusi uz pusi, kura savienojošā daļa ir 250 mm garumā. Tā savstarpējai sasaistīšanai ieskrūvējām divas skrūves 12 x 180 mm.
Daļu no brusām izmantojām atjaunojot sienu, bet trūkstošos materiālus ieguvām no citas nojauktas statņu mājas. Ja no horizontālām brusām (pakiem) vēl ko varēja izmantot tad, vertikālie stabi bija stipri bojāti, tos izgatavojām no jauna. Ar cirkulācijas zāģi izzāģējām gropes pēc veco brusu izmēriem. Stabu galos izgatavojām tapas. Arī katra paka abos galos izgatavojām tapas, kuras stiprināsies vertikālo stabu izzāģētajās gropēs.




Starp horizontālajām brusām pakojumā izmatojām akmens vati, kas labi noblīvēs šķirbas starp brusām un ļauj koka sienai elpot.

Gadījumos, kad sienu atstāj no iekšpuses redzamu pakošanai izmantojām linu lentes, lai siena izskatītos glītāka.
Sijas galos izkalām bezdelīgastes savienojumu, kuri turēs sijas un sienas nekustīgas bez naglām.







UA-97094077-1 googlea49916550b9e747c.html